Bārtas tautastērpiBārtas tautastērps ir izplatīts tikai viena pagasta teritorijā, tomēr tas ir tik savdabīgs un krāšņs, ka, tāpat kā Nīcas un Rucavas pagastu tautastērpi, tas tiek izdalīts kā atsevišķa novada tautastērps.

Bārtas sieviešu goda tērps ir visai radniecīgs Nīcas goda tērpam. Meitas šeit nēsā platus, krāšņiem zīļu un pērlīšu rakstiem rotātus vainagus. Sievas cepures forma zināmā mērā atgādina Vidzemes vidienes sievu cepures. Cepures ārējā mala viscaur nosegta ar sarkaniem un mēļiem rakstu posmiem. Krekli tika izšūti uz balta linu auduma ar pavisam sīkiem rakstiem. Tāpat kā Nīcā, kreklus pie kakla aizsprauda ar nelielu sudraba saktiņu. Bārtas novadam raksturīgie brunči ir melni un to vienīgais rotājums bija plata, sarkana, rakstaina josla gar apakšmalu. Jaku nēsāja pāri kreklam un saliktu iekšā brunčos. To šuva sarkanu un rotāja sudrabotām brokāta lentām. Sagšas auda no baltas vilnas dzijas, to galus rotāja ar zaļiem un sarkaniem izšūtiem rakstiem. Galos sagšām iešuj krāsainos posmos sakārtotas bārkstis. Sagšas sasprauda ar tādām pat sagšu saktām kā Nīcas pagastā, arī nēsāja tāpat - pārņemtas pār vienu plecu. Arī šeit raksturīga saktu nēsāšana "čupās", t.i. lielākajai saktai pakāpeniski uzsprauž mazākās.

Vīriešu tatastērpam praktiski nav gandrīz nekādu atšķirību Nīcas, Bārtas un Rucavas novados. Raksturīga galvassega ir ir melna vai tumši pelēka ratene ar zemu vai vidēji augstu dibenu. Ratenēm apkārt sien krāsainos sieviešu galvas lakatiņus. Kreklam ir plata izrakstīta un atlokāma apkakle. Biežāk sastopami ir krāsaini izšūti krekli, rotājumi balto darbu tefnikās ir sastopami retāk. Kreklu aizsprauž ar vienu mazu sudraba saktiņu vai aizsien ar zīda lakatiņu. Pāri lakatiņam, pēc sasiešanas, atloka apkakili. Senākie goda svārki ir balti. Tomēr 19.gs visparastākais audums svārkiem ir pelēkā vadmala. Šajā novadā nēsāti tikai garie un īsie svārki. Tomēr garos svārkus valkā samērā reti. Īsajiem svārkiem ir stāva, neatlokāma apkakle, kas kakla priekšdaļu atstāj neaizsegtu - krekla apkakle un krūtis parasti paliek redzamas. Īsos svārkus parasti valkā neapjostus. Toties garajiem svārkiem piederējās melna ādas josta ar misiņa sprādzi un apkalumiem. Goda svārki vienmēr izrotāti ar sīkiem uzšūtiem rakstiem melnā krāsā. Bikses baltas, galdos austas (drellis) vai no pelēkas vadmalas pašūtas. Tās nekad nebija platas. Zeķes - baltas un īsas, bez raksta. Zeķes vilka pāri bikšu galiem.


ailab

Latviešu kultūra

Izmantoti materiāli no "Latvju rakstiem" un "Novadu tērpiem"