Lāčplēša piemineklis JelgavāPiemineklis Jelgavas atbrīvotājiem tika atklāts 1932.g. 22.jūnijā. Tas bija Kārļa Jansona veidotais piemineklis "Lāčplēsis un Melnais bruņinieks". Pieminekli novietoja pie Stacijas laukuma, tas bija visai iespaidīgs - figūru tēlnieks cirtis 3.5 m augstā pelēkā granītā. Tā novietota uz zilganpelēkām granīta plāksnēm apšūta 3 m augsta postamenta.


Kad vācieši okupēja Latviju, baronam fon Mēdemam, kas bija atgriezies Jelgavā, nepārprotamā simbolika nepatika. Bruņinieka veidols tika nokalts. Tā pārveidots, tas pārdzīvoja Jelgavas drausmīgo nopostīšanu II pasaules kara laikā un stāvēja savā vecajā vietā vēl vairākus gadus pēc kara, līdz Staļina personības kulta laikā to novāca. Piemineklim, kuru uzcēla par jelgavnieku saziedotajiem līdzekļiem, bija ne vien mākslinieciska, bet arī vēsturiska vērtība. Piemineklis tika ierakts, tā fragments pēc vairākkārtīgiem meklējumiem atrasts un 1988.g. novietots pie Jelgavas vēstures un mākslas muzeja.

1992.g.18.nov. atklāja tēlnieka Andreja Jansona veidoto Lāčplēša pieminekli, kas atkal radis sev vietu pie stacijas.ailab

Latviešu kultūra

Izmantoti Pieminekļu dokumentācijas centra materiāli.
© Everitas Milčonokas teksts
© Everitas Milčonokas foto