Katram teikumam ir sava uzbūve. Pēc uzbūves teikumus iedala vienkāršos teikumos un saliktos teikumos. Vienkārša teikuma pamatā ir viens gramatiskais centrs, salikts teikums sastāv no divām vai vairākām teikuma daļām, katrai no tām ir savs gramatiskais centrs.

Teikuma gramatisko centru veido teikuma virslocekļi, t.i., teikuma priekšmets un izteicējs vai viens no tiem. Teikuma virslocekļi nav pakārtoti nevienam citam teikuma loceklim. Pārējie teikuma locekļi veido teikuma paplašinājumu, tie ir teikuma palīglocekļi. Tie parasti paskaidro teikuma virslocekļus vai attiecas uz kādu citu teikuma palīglocekli. Ja teikuma palīglocekļi paskaidro teikuma virslocekļus, tad tie ir tieši pakārtoti palīglocekļi, bet, ja tie paskaidro kādu citu palīglocekli, tad tie ir pakāpeniski pakārtoti palīglocekļi.

 

Ja teikumu veido tikai teikuma virslocekļi, tad tas ir vienkāršs nepaplašināts teikums. Ja teikumā bez virslocekļiem ir arī palīglocekļi, tad tas ir vienkāršs paplašināts teikums.

·      Saule spīd. (vienkāršs nepaplašināts teikums)

·      Šodien ārā spīd spoža saule. (vienkāršs paplašināts teikums)

 

Ja teikuma gramatisko centru veido gan teikuma priekšmets, gan izteicējs, tad tas ir divkopu teikums. Tie teikuma locekļi, kas paskaidro teikuma priekšmetu, veido teikuma priekšmeta kopu, bet tie teikuma locekļi, kas paskaidro izteicēju, veido izteicēja kopu. Divkopu teikums veidojas arī tad, ja teikuma priekšmets nav nosaukts, bet tas ir noprotams no izteicēja, kas ir pirmās vai otrās personas formā.

·      Pēc krēslas sacēlās stiprs vējš. (sacēlās vējš)

·      Apciemošu tevi vēlāk. ((es) apciemošu)

·      Aizejiet pēc grāmatām! ((jūs) aizejiet)

Ja teikuma gramatisko centru veido tikai viens teikuma virsloceklis, tad tas ir vienkopas teikums. Šo teikuma virslocekli sauc par galveno locekli un pasvītro ar trīs horizontālām līnijām.

·      Jānim ļoti gribējās uzvarēt konkursā. (gribējās)

·      Kluss, kluss vakars. (vakars)