Darbs latviešu valodā Windows vidē

Fonti un to rakstzīmju kodēšanas tabulas

MS Windows vidē lieto dažāda tipa fontus, piem., TrueType, PostScript, Raster. Rakstzīmes ir sakārtotas noteiktā secībā atbilstoši kādai rakstzīmju kodu tabulai.

MS Windows vidē var izmantot vairākas tabulas, bet tikai divas no tām atzīstamas par pamattabulām. Viena ir paredzēta darbam Windows vidē (ANSI tabula), bet otra - DOS vidē (OEM tabula).

Ja Windows instalēts Latvijai paredzētajā veidā, tad ANSI (CP1252) tabulas vietā ir ANSI (CP1257), bet OEM CP437 tabulas vietā ir CP775. Abās tabulās ietvertas latviešu rakstzīmes, bet tikai CP1257 atbilst Latvijas standartam. Tāpēc WinLat instalē modificētu CP866+LV, kurā latviešu rakstzīmes ir izvietotas atbilstoši LR Valsts standartam LVS 24-93 "8 bitu kodēto grafisko simbolu kopa Baltijas jūras reģiona valstīm".

Tā kā pārsvarā visi teksta redaktori veic teksta dokumentu konvertēšanu no OEM tabulas ANSI tabulā, bet OEM tabula šajā gadījumā ir modificēta, WinLat instalē arī translācijas tabulas, kuras nodrošina rakstzīmju pareizu translāciju atbilstoši instalētajām rakstzīmju kodēšanas tabulām.

Rakstības tradīciju nodrošināšana

Windows vidē ir iespējams uzstādīt opcijas, kas nodrošina lietotāja nacionālās rakstības tradīciju ievērošanu. Var uzstādīt valsti un valodu, skaitļu, valūtas, datuma un laika formātus, kā arī tastatūras rakstzīmju izkārtojumu. Šīs opcijas neizmaina Windows dialoga valodu.

Tā kā Windows vidē iekļautie tastatūras rakstzīmju izkārtojumi (turpmāk - tastatūras izkārtojumi), kas paredzēti Latvijai, nav saderīgi ar visām Microsoft lietojumprogrammām, piem., ar Word 7.0 (nav iespējams ievadīt diakritizētās latviešu rakstzīmes izmantojot Alt taustiņu), WinLat instalē tastatūras izkārtojumus, kuros latviešu diakritizētās rakstzīmes var ievadīt, nospiežot kādu no mēmajiem taustiņiem un pēc tam attiecīgo rakstzīmes tautiņu.

Katra tālāk dotā tastatūras rakstzīmju izkārtojuma nosaukumā ir uzrādīta rakstzīmju kodu tabula, kurai tas ir domāts, un iekavās - mēmais taustiņš:

Latvian BaltRim (') - diakritizētos latviešu burtus var rakstīt, vispirms nospiežot mēmo taustiņu C11 (apostrofs) un pēc tam atbilstošo taustiņu.

Latvian BaltRim (~) - diakritizētos latviešu burtus var rakstīt, vispirms nospiežot mēmo taustiņu E00 (tilde) un pēc tam atbilstošo taustiņu.

Latvian Terminal (~) - lietojot modificēto rakstzīmju kodu tabulu OEM CP866+LV, diakritizētos latviešu burtus var rakstīt, vispirms nospiežot mēmo taustiņu E00 (tilde) un pēc tam atbilstošo taustiņu.

Latvian BaltRim (') & German (~) - tas pats kā Latvian BaltRim ('), bet vācu burti ar umlautu rakstāmi, nospiežot atbilstošo taustiņu pēc otra mēmā taustiņa E00 (tilde) nospiešanas.

Latvian BaltRim (') Profesional - tas pats kā Latvian BaltRim ('), un papildus speciālos simbolus var rakstīt, vispirms nospiežot mēmo taustiņu C11 (apostrofs) un pēc tam nospiežot atbilstošo taustiņu (skat. pielikumu B).

Russian Latin - Kirilicas burtus var rakstīt, izmantojot tastatūras latīņu taustiņus, kas modificēti pēc to sintakses.

WinLat ietver arī tastatūras rakstzīmju izkārtojumus, kas domāti citu valstu tastatūrām, piem., Latvian BaltRim (') for U.K., Latvian BaltRim (') for German.

Visbiežāk lietojamās valodas un tastatūras rakstzīmju izkārtojumus uzstāda ar Keyboard\Language\Properties palīdzību no Control Panel.