CĒLOŅA  APSTĀKĻA  PALĪGTEIKUMS

Saliktā pakārtotā teikumā ar cēlonisku attieksmi starp neatkarīgo un atkarīgo komponentu cēloņa apstākļa palīgteikums paskaidro tās parādības cēloni, par ko ir runa virsteikumā, vai arī izsaka tās parādības pamatojumu, par ko ir runa virsteikumā. Daļā cēloņa apstākļa palīgteikumu ir izteiktas darbības vai norises, kas tieši izraisījušas virsteikumā minēto darbību vai bijušas tai par cēloni, citos dots virsteikumā minētās darbības plašāks pamatojums, kaut arī palīgteikumā nosauktās norises nav bijušas tās cēlonis.

Pārbrauktuve bija slēgta, tāpēc ka tuvojās vilciens.

Tā kā sniegs tagad jau bija nokusis, tad agrāk redzētās pēdas bija grūti atrodamas un saredzamas.

Cēloņa apstākļa palīgteikums pakārtots virsteikumam

1 ) ar salikto saikli tāpēc ka (arī tādēļ ka, tamdēļ ka), piemēram, Pirmo cēlienu dabūju nostāvēt kājās, tāpēc ka ienācu pēc zvana;

2) ar saikli ka, piemēram, Atnācu tikai tāpēc, ka tu rīt aizbrauksi;

3) ar saikli tā kā piemēram, Tā kā mums priekšā stāv garāks ceļojums, tad daudz kas sagādājams.

Cēloņa apstākļa palīgteikums var atrasties virsteikuma priekšā vai aiz virsteikuma. Palīgteikums ar pamatojuma saikli tā kā palaikam nostājas salikta teikuma sākumā, palīgteikums ar tāpēc ka (tādēļ ka) - parasti aiz virsteikuma. Retā izlietojuma dēļ par izņēmumu var uzskatīt saliktus teikumus, kuros palīgteikums, ko pakārto ar saikļiem tāpēc ka, tādēļ ka, ir virsteikuma priekšā.

Daudz kas tiek uz zemes izdzīvots un nomests

tāpēc, ka to dzīves steiga vēl.

Nopirku grāmatu, tālab ka man tā vajadzīga.

Tu, tēvoc, daudz ko nedzirdi, tādēļ ka kurls esi palicis.

Vispārīgajā gadījumā impulss var mainīties arī tādēļ, ka mainās ķermeņa masa.

Tā kā izmērīt var tikai potenciālās enerģijas izmaiņu, tās sākotnējo vērtību izraugās patvaļīgi.

 

Saliktā pakārtotā teikumā ar pakārtojamo saikli tāpēc ka palīgteikums nostājas aiz virsteikuma un izsaka virsteikumā minētās parādības cēloni. Virsteikumā cēloņa apstāklis nav nosaukts.

Saimnieks un saimniece nenošķīra viņu kā algotu gājēju, tāpēc ka paši staigāja vīzēs un visus lauku darbus padarīja paši.

Tu šaubies, tāpēc ka esi tikai īsts latviešu zemnieks.

No minētā saliktā teikuma veidojuma atšķiras salikti teikumi, kuros virsteikumā vai paskaidrojamā komponentā ir ar apstākļa vārdu tāpēc izteikts cēloņa apstāklis. Apstākļa vārds tāpēc virsteikumā ir uzsvērts un pievērš uzmanību palīgteikumam, kas sākas ar pakārtojuma saikli ka un paskaidro šo tāpēc.

Grāmata ir interesanta tāpēc, ka tajā pastāstīts par mūsu darbu.

Bieži virsteikumā ir partikula tikai, kas norāda, ka palīgteikumā minētā parādība ir vienīgais virsteikuma darbības cēlonis.

Es runāju ar tevi skarbi tikai tāpēc, ka man ir tiesības tā runāt.

Garāka konteksta vidū vai dialogā salikta pakārtota teikuma virsteikums ar tāpēc izriet no iepriekšējā konteksta un turpina iepriekšējās runas resp. domas risinājumu.

Taisni tāpēc, ka tu tik daudz par savu darbu domā, ārsti rīkojušies pareizi, noguldīdami tevi slimnīcā.

Varbūt tas notika tāpēc, ka biju atzinis sava stāvokļa niecīgumu.

Ar saikli tā kā palaikam ievada palīgteikumu, kas pamato virsteikumā izteiktos apstākļus vai darbības. Palīgteikums ar tā kā attiecas uz visu virsteikumu. Virsteikuma veidojumi ir divējādi: bez atbilstoša apstākļa vārda un ar atbilstošu apstākļa vārdu tad.

Uzsvērtais saiklis tā kā un palīgteikuma pozīcija pirms virsteikuma izvirza uzmanības centrā norises, darbības, fiziskā vai psihiskā stāvokļa cēloni resp. pamatojumu.

Tā kā zirgs kost negrasījās, Gunārs kļuva drošāks.

Tā kā līdz redakcijai atlika labs gabals, nolēmu te palikt pa nakti.

Saliktos pakārtotos teikumos, kuru virsteikumā ir pakārtojuma saiklim atbilstošs apstākļa vārds tad, šis tad ievada virsteikumu un, kaut arī neuzsvērts, piešķir visam saliktajam teikumam pilnīgāka sprieduma raksturu. Palīgteikums šādos saliktos pakārtotos teikumos tāpat attiecas uz visu virsteikumu.

Saliktie teikumi, kuros palīgteikums pakārtots ar tā kā, satura ziņā bieži vien turpina iepriekšējā teikumā izteiktās domas risinājumu.

Tā kā naudas viņiem nebija, tad tika pārdota vienīgā govs.

Bet, tā kā viņš bija saimnieces tēvs, tad es sajutu pret viņu cienību un neteicu ne vārda.

Iespējami arī bezsaikļa cēloņa apstākļa palīgteikumi:

Pensija man vēl nepienākas - tur esmu par jaunu.

Pret stiklaini dzidrajām debesim, vēstījot skaidru laiku, dūmi cēlās stāvus kā no svecēm, - cilvēki gatavoja vakariņas un sutināja kartupeļus cūkām.