PIEĻĀVUMA PALĪGTEIKUMS
Salikts pakārtots teikums var būt tā veidots, ka starp komponentiem ir pieļāvuma attieksme. Pieļāvuma attieksme nozīmē to, ka virsteikumā raksturotā darbība (stāvoklis) ir loģiskā pretrunā ar to, kas izteikts palīgteikumā. Tomēr pretruna tikai papildina vai pat pastiprina virsteikumā ietvertā satura nozīmīgumu.
Lai ir grūti,
Vajag spēt
Stipram būt,
Uzvarēt.
Kaut gan rīts bija skaidrs un saulains, tomēr taisni pretim pūta stiprs vējš.
Palīgteikumu šādā saliktajā teikumā sauc par pieļāvuma palīgteikumu. Palīgteikums «pieļauj» pretrunas (atkāpes, iebildumus) ar dažādu saturu un dažādu stilistisku nokrāsu atkarībā no saliktā teikuma komunikatīvā nolūka un sintaktiskā veidojuma.
Saliktajā teikumā ar pieļāvuma attieksmi starp komponentiem pieļāvuma palīgteikumu pakārto virsteikumam ar vienkāršiem saikļiem lai un kaut un saliktiem saikļiem lai gan, kaut gan, lai arī, kaut arī, ja arī u.c.
Eduards Treimanis ir ziņkārīgs, kaut šādā brīdi lieka ziņkārība ir pilnīgi nevietā.
Kaut arī stāvoklis nebija uzlabojies ne par matu, otrās dienas vakarā zēni visu jau apsvēra aukstasinīgi.
Lai gan runa nebija līdz galam pārdomāta, tā raisījās vairāk nekā apmierinoši.
Šodien, lai arī salst, ļaudis strādā.
Ja arī man spēka bija mazāk nekā viņam, tad tomēr labā izkapts un mana iemaņa varēja mani glābt.
Dziesmu svētkos neviens virsdiriģents neļāva turēt virs galvas lietussargu, jebšu brīžam pār Mežaparku bija īsteni gāznes mākoņi.
Saliktajā teikumā ar pieļāvuma palīgteikumu palīgteikums var atrasties visās trīs pozīcijās - pirms virsteikuma, aiz virsteikuma un starp virsteikuma vārdiem. Pozīcijas nozīme saskan ar vispārīgo virsteikuma un palīgteikuma pozīcijas nozīmi saliktajā teikumā, bet šai vispārīgajai nozīmei pievienojas sīkāki niansējumi atkarā no pakārtojuma saikļu leksiskajām nozīmēm un stilistiskajām nokrāsām.
Palīgteikums pirms vai aiz virsteikuma attiecas uz visu virsteikumu, piemēram, Upīšu Mārtiņš paraustīja plecu, lai gan sētuves smagumu nemaz nesajuta.
Pieļāvuma palīgteikums starp virsteikuma vārdiem attiecas tikai uz iepriekšējo virsteikuma daļu vai uz kādu no šīs daļas vārdiem, piemēram, Savus nodomus, lai arī vēl neskaidrus, viņš pārrunāja ar biedriem.
Vienkāršie pieļāvuma saikļi lai un kaut ir pilnīgi sinonīmi. Saikļiem lai un kaut, tāpat saikļiem lai gan un lai arī, saikļiem kaut gan, kaut arī u. c katram ir savs izlietojuma loks ar lielāku vai mazāku stilistisku starpību, ko daudzos gadījumos nosaka arī indviduālā valodas izjūta.
Ar lai pakārtotu pieļāvuma palīgteikumu sastop visbiežāk dzejā, īsās replikās un sarunvalodā, bieži vien ar īpašu ekspresīvu nokrāsu. Ar prepozitīvu un postpozitīvu palīgteikumu noraida katru pretdarbību, kas kavē realizēties nodomam, attaisno virsteikumā izteikto atziņu. Izteicējs šādā palīgteikumā ir darbības vārds 3. personas īstenības izteiksmes formā, retāk vēlējuma izteiksmes formā. Kā virsteikums, tā palīgteikums var atbilst vienkopas vai divkopu teikumiem.
Lai arī līst, mēs ejam.
Lai tas būtu tā vai tā, iesim.
Lai lija rudens lieti vai griezās ziemas sniegi, smēde arvien bija omulības pilna.
Lai ar citiem mājas ļaudīm vecmāte nīdās vai bārās, bet mani tā mīlēja vienmēr.
Katrā ziņā agrāko uzticību viņš vairs nebaudīs, lai taisnojas, kā grib.
Lai lietus, lai krusa
Tev pretī tiek dzīti,
Tu traucies par spīti!
Ar lai un tagadnes divdabi ar -dams veidojas tādi frazeoloģiskas dabas pieļāvuma teicieni pirms vai aiz virsteikuma kā lai būtu kā būdams, lai iet kā iedams, lai dara ko darīdams, lai maksā ko maksādams, lai teic ko teikdams, lai notiek kas notikdams u. tml.
Spodris bija ar mieru, lai daru ko darīdama.
Lai tur notiek kas notikdams, bet šodien es viņai bildīšu vienu biezu vārdu.
Viņa apņēmās gaidīt vēl tālāk, lai notiek kas notikdams...
Lai vēji nāk no kuras puses nākdami, brīvi tie klīst pār atmatu.
Iebilduma raksturu uzsver ar lai salikti saikļi: lai gan, lai arī, lai vai, lai nu. Veidojuma nokrāsas variācijas rodas arī no komponentu pozīcijas.
Ar saikli lai gan pakārtots palīgteikums var atrasties gan aiz virsteikuma, gan virsteikuma priekšā.
Viņas acis bija sasarkušas, lai gan viņa nebija raudājusi.
Raudupu lauki stāv labi, lai gan sēkla nepareizā vietā iekaisīta.
Drīz viņus jau šķīra krietns gabals, lai gan Aivars ar saviem biedriem nebūt nesteidzās.
Tikai par stāvvadu nedzirdēja nekā, lai gan ciems par to visdzīvāk interesējās.
Skolā nevienā mācībā man nav veicies, lai gan atzīmēs nekad nebiju pats pēdējais.
Arturam Dzirniekam bija laba redaktora slava, lai gan viņš nemēģināja nevienu apžilbināt ar savām zināšanām.
Lai gan viņš ne vienreiz vien bija ienācis šajā ēkā, runājis pats un uzklausījis citus, tomēr tagad viņš visu redzēja it kā citām acīm.
Lai gan saule brokastlaiku vien rādīja, tad tomēr lielais tīrums, lēzens paaugstinājums pļavas vidū, jau gandrīz līdz pusei bija uzarts.
Lai gan bija atgrūstas durvju abas puses, gaiss bija spiedīgs.
Lai gan visa viņas iedzīve bija viegli sakravājama pāris čemodānos, Annai šis un tas šķita lieks.
Palīgteikums, kas pakārtots ar saikli lai arī, tāpat kā ar lai gan, raksturo atkāpi no virsteikumā izteiktās atziņas vērtējuma, vērojuma, bet teikumi ar lai arī nozīmes nokrāsas ziņā šķiras no teikumiem ar lai gan.
Saiklim lai arī ir abstraktāka un stingrāka iebilduma nozīme, tāpēc tas bieži sastopams teorētiska satura tekstos.
Ar saikli lai arī pakārtots palīgteikums var atrasties visās trijās pozīcijās.
Ar pēdējiem darbiem viņš jau pieder citai pasaulei, lai arī pamatvilcienos viņa mākslinieka daba nav necik grozījusies.
Raiņa gleznas allaž ir jaunas un svaigas, viņa simboliskie tēli dzīvi, lai arī pēc "Tālo noskaņu" spējā žilbinošā spožuma neliekas vairs tik spilgti.
Lai nekā ar nepanāku, Tak no raizēm esmu brīvs.
Un bēris, lai arī lēni, tomēr virzījās uz priekšu.
Dzejiskās vārsmas ar izteiksmīgām gleznām vedina, lai arī tikai garāmejot un atklaidus, iedomāt septiņus verdzības gadu simteņus un tautu viņu varā.