SALĪDZINĀJUMA PALĪGTEIKUMS
Salikta teikuma komponenti ir salīdzinājuma attieksmē, ja darbību, stāvokli, pazīmi, par ko ir runa vienā komponentā, paskaidro otrs komponents salīdzinājumā ar kādu citu darbību, stāvokli, pazīmi vai arī ar kādu citu parādību. Salīdzināmo parādību izsaka virsteikums, salīdzinājumu - salīdzinājuma palīgteikums.
Salīdzinājuma palīgteikums, izteikdams parādības vai darbības pazīmi, pēc nozīmes ir tuvs veida apstākļa vai apzīmētāja palīgteikumiem. Atšķirību rada salīdzinājumam raksturīgais atšķirīgu objektu sastatījums un līdz ar to samērā spilgta tēlainība. (Kā zināms no stilistikas, salīdzināmajiem objektiem jābūt atšķirīgiem: sirds var būt smaga kā akmens, bet salīdzinājums neveidojas, ja saka, ka akmens ir smags kā granīta gabals.)
Palīgteikums var būt novietots visās trīs pozīcijās. Tikai palīgteikums, ko ievada jo - jo pirmā daļa, vienmēr atrodas virsteikuma priekšā.
Jo drīzāk paveiksim darbu, jo vairāk labuma iegūsim.
Jo augstāka sēta, jo mīļāki kaimiņi.
Jo ēd, jo gribas.
Pēc teikuma locekļiem virsteikumā šķirami divi gadījumi.
1. Virsteikumā nav apstākļu, kas tieši orientētu uz sekojošo salīdzinājuma palīgteikumu:
Ainava bija akvareliski dzidra, ar krāsu un toņu plūstošu pāreju citcitā, kā tas mēdz būt vienīgi agrā pavasarī.
Varbūt pļava zied skaistāk, nekā ūdens zied.
Un mājas ar katru gadu kļuva zemākas, pelēkākas, it kā tās valdonīgu roku pie sevis liektu māmuļa zeme.
Kālab tad lapām tāda sausa sprakstoņa, itin kā koki būtu tikai dekorācijas, neba dzīvas būtnes?
Tāpat kā valodā mēdz būt garākas un īsākas, uzsvērtas un neuzsvērtas zilbes, arī mūzikā vērojama garāku un īsāku, kā arī uzsvērtu (smagāku) un neuzsvērtu (vieglāku) skaņu mija.
Sirds tam iesmējās, kā kad tur taisni būtu iespīdējusi mīļā saulīte.
2. Virsteikumā ir apstākļa vārdi tā, tik, tāpat, tikpat, kas ar saistītājvārdiem veido pārus tā - kā, tā - it(in) kā, tik - cik, tāpat - kā, tikpat kā u.tml. Palīgteikums konkretizē attiecīgo apstākli, bet apstāklis savukārt norāda uz salīdzinājumu palīgteikumā:
Izskatījās gandrīz tā, it kā viņam būtu jau apnicis kavēt ar to kopā laiku.
Cik es ziemā dzeru piparmētru un liepziedu tēju, tik atceros Vadaksti, kluso Kurzemes un Lietuvas robežupīti ar tās ūdensrozēm, avenēm un liepām.
Tāpat kā saule sildīja vasarā, tā krāsns mums gādā siltumu ziemā.
Uzbūves ziņā un komponentu pozīcijas ziņā uz saliktiem pakārtotiem teikumiem, kuros izteikts salīdzinājums, daļēji attiecināms viss tas pats, kas teikts par saliktiem teikumiem ar veida apstākļa palīgteikumu, tikai saistījuma līdzekļu ziņā bagātāki ir teikumi ar salīdzinājumu. Ar saikli kā var pakārtot gan veida apstākļa palīgteikumu, gan salīdzinājuma palīgteikumu, ar it kā, kā kad tikai salīdzinājuma palīgteikumu. Starp abiem veidiem nav formāla norobežojuma. Salīdzinājuma izteikšanai lieto kā, nekā, it kā, kā kad, tāpat kā.
Saikļiem kā, it kā, kā kad, ar kuriem pakārto salīdzinājuma palīgteikumu, virsteikumā var atbilst apstākļa vārds tā.
Palīgteikums var būt pakārtots ar saikli kā, kuram virsteikumā atbilst apstākļa vārds tāpat. Palīgteikumu ar pretstata nokrāsu pakārto ar saikli nekā. Divu komponentu salīdzinājuma attieksmi izsaka arī ar saikļu pāri jo - jo.
Salīdzinājuma saikļi kā, it kā, kā kad kopā ar atbilstošajiem apstākļa vārdiem virsteikumā tā, tik, tāpat veido vārdu pārus. Atkarībā no komponentu pozīcijas saliktajā teikumā šie vārdu pāri ir: kā - tā, it kā - tā vai tā - kā, tā - it kā, tā - kā kad, tāpat - kā, tikpat - kā. Ar saikļu pāri jo - jo veidotā saliktā teikuma palīgteikums pirms virsteikuma sākas ar jo, un virsteikumā tam atbilst jo.
Arī bez atbilstošā pāra vārda virsteikumā salīdzinājuma palīgteikumus ievada ar kā, it kā, tāpat kā, tikpat kā, nekā.
Salīdzinājuma palīgteikumā var būt darbības vārds īstenības izteiksmes vai vēlējuma izteiksmes laiku formās.
1. Ja objektīvās īstenības parādību (darbību, stāvokli, pazīmi), par ko ir runa virsteikumā salīdzina ar citu īstenībai atbilstošu subjektīvi izprastu parādību palīgteikumā, salīdzinājumu izsaka ar īstenības izteiksmes laiku formām, piemēram, Drīz viņa sāka izturēties pret mani tā, kā ļaudis izturas pret veciem paziņām.
2. Ja objektīvās īstenības parādību (darbību, stāvokli, pazīmi), par ko ir runa virsteikumā, salīdzina ar kādu citu, tikai iedomājamu, varbūt arī iespējamu, bet darbības momentā īstenībai neatbilstošu parādību, salīdzinājumu palīgteikumā izsaka ar vēlējuma izteiksmes formām, piemēram, Viņš jutās tā, kā kad nupat būtu apbalvots ar ordeni.
Dažādām verba izteiksmēm atbilst arī dažādi pakārtojuma saikļi: ar īstenības izteiksmi veidots palīgteikums pakārtots ar kā, vēlējuma izteiksmei atbilst it kā, kā kad. Ar kā veidots palīgteikums tāpēc ir noteiktāks, reālāks, salīdzinājumam ar it kā (kā kad) ir nereālāks, subjektīvāks raksturs.
Saliktā teikumā ar pakārtojuma saikli kā un virsteikumā atbilstošo tā rodas salīdzinājuma varianti.
1. Palīgteikums, ko ievada saiklis kā, atrodas pirms virsteikuma, kurā ir atbilstošs apstākļa vārds tā. Šādiem saliktiem teikumiem ir spilgta salīdzinājuma nokrāsa, un tie veidoti tā, ka virsteikumā raksturoto norisi cilvēka dzīvē palīgteikums pielīdzina kādai norisei dabas sfērā.
Kā no sīkas saknes var izaugt stāds, tā no tādiem maziem atgadījumiem izauga runas un baumas veselām nedēļām.
Kā pavasarī atgriežas gājputni krāšņajās dzimtenes ārēs, tā latviešu zemnieks vienmēr un allaž atgriežas savā iekoptajā stūrītī.
Kā Ezerpils apkaimes strauti saplūst ezerā, tā šīs ļaužu straumes, pa ielām virzoties, lēni nonāca sporta laukumā.
Kā atgriežas saule, zelta dūmakas kaisot, tā tu atpakaļ nāksi, mana saule, mans rīts!
2. Saliktā pakārtotā teikumā ar postpozitīvu palīgteikumu, ko ievada salīdzinājuma saiklis kā, kuram virsteikumā atbilst apstākļa vārds tā, rodas citāds salīdzinājuma attieksmju tips. Uzsvērtais tā virsteikumā attiecas uz kādu darbību ar vispārinātu nozīmi, palīgteikums paskaidro to ar tās pašas darbības konkrēto gadījumu vai arī otrādi: konkrētais gadījums konstatēts virsteikumā, palīgteikums to novērtē ar vispārinātu salīdzinājumu.
No visa mīļa mēs aizgājām prom,
Kā ūdens zāles nopļautas aizpeld
No upes gultnes, viļņu nestas.
No mājām padzīta, gaist mana cilts,
Kā pūkas pienenēm put rudens laikā.