Nolieguma precizēšana teikumā

 

Nolieguma izteikšana galvenokārt attiecas uz vienkārša teikuma uzbūvi. Valodas praksē tikai atsevišķos gadījumos jāsaskaras ar neprecizitātēm salikta teikuma daļās, kurās ir noliegums. Nolieguma izteikšanā ir daudz atkāpju no normām. Galvenie iemesli ir likumību nezināšana, paviršība un citu valodu ietekme.

 

Noliegums vienkāršā teikumā un tā precizēšana

Noliegums var būt pilnīgs vai daļējs. Pilnīgā noliegumā tiek noliegts izteicējs, daļējā - tikai kāds no teikuma palīglocekļiem (apzīmētājs, apstāklis u. tml.). Īpaša nolieguma pazīme ir nolieguma partikulām ne un nē. Jautājuma teikumos nolieguma pastiprināšanai lieto partikulu savienojumu vai ne:

Tas taču tā ir, vai ne? (Te nedrīkst lietot vai nē.)

Bieži teikuma satura precizēšanas nolūkā izteicējs jāmaina leksiski; var gadīties, ka noliegts darbības vārds labāk aizstājams ar tā antonīmu (nenoliegtu darbības vārdu):

Gaužām neiepriecināja (ieteicams: apbēdināja) mūsu jaunieši.

Latviešu valodā, tāpat kā daudzās citās (krievu, lietuviešu u. tml.), ir divkāršs noliegums: bez izteicēja ir noliegts vēl kāds teikuma loceklis. Noliegtā teikumā noteikti ir jānoliedz arī vietniekvārds vai apstākļa vārds. Jālabo teikumi:

Lai katrā darba iecirknī nekas nebūtu palaists garām. Pareizi: nevienā iecirknī;

Tieši tādēļ neviens tagad neuzdrošinājās izteikt jebkādu (pareizi: nekādu, nevienu) priekšlikumu;

Ja teikumā noliegts tikai vietniekvārds (t.i., noliegums ir daļējs), teikums bieži ir kalkēts, t.i., veidots pēc citu valodu līdzības, to varētu pārveidot, noliedzot izteicēju (veidojot pilnīgu noliegumu):

Ņemam ne kuru katru. Ieteicams: neņemam kuru katru.

Teikumiem, kuros pie nenoliegta izteicēja ir noliegts apstākļa vārds: .. daudzos kolektīvos vēl nepietiekami tiek veikts audzināšanas darbs.. ;

.. prese šo mūsu darba aspektu novērtē nepietiekoši. Iiespējami varianti ar noliegtu izteicēju: pietiekami netiek veikts; pietiekami nenovērtē.

Variantus veido arī teikumi ar daļēju noliegumu pie apstākļa vārda:

Tas bija ne tik sen. - Tas nebija tik sen. vai Tas bija nesen.

Konstrukcijas ar ne slikti, ne labi, ne tālu bieži ir kalkētas un aizstājamas ar attiecīgo pozitīvo sinonīmu labi, slikti, tuvu:

Vienīgi "Daugavas" futbolisti spēlēja neslikti. Ieteicams .. futbolisti nespēlēja slikti; spēlēja labi;

Darbs bija paveikts neslikti. Vēlams: Darbs bija paveikts labi vai Darbs nebija paveikts slikti.

Svešu modeļu ietekmē nolieguma vietā tiek lietotas konstrukcijas ar prievārdu bez:

Finišā viņa bija bez konkurences. Ieteicams: Finišā viņai nebija konkurentu.

Pastiprinātu apgalvojumu bieži izsaka noliegta retoriskā jautājuma formā; šādos teikumos darbības vārdam jābūt noliegtam:

Kas gan to nezina? ar nozīmi ‘to zina visi’.

Aplams teikums: Ko gan visu Ludmila brigādei mācīja - kimono, reglāna piegriezumu un citas nebijušas lietas. Pareizi: Ko gan visu Ludmila brigādei nemācīja ..

Konstatēts neveikls noliegums:

Nebūt ne mazsvarīga ir arī darba disciplīna. Ieteicams: Svarīga ir arī darba disciplīna.

Ja vienlīdzīgu teikuma priekšmetu virknē tiek noliegts viens no locekļiem, izteicējs nav jānoliedz:

Miermīlīgais kaķis pārliecinājies, ka bezdelīgas ligzdā neaug putnēni, bet zieds. Ieteicams: aug nevis putnēni, bet zieds.