Teikuma priekšmeta un izteicēja saistīšana

Teikuma priekšmets un izteicējs ir viens no otra atkarīgi. Teikuma priekšmets un izteicējs parasti saskaņojas dzimtē, skaitlī, locījumā (ja par izteicēju lietotajam vārdam ir šīs formas) :

Bērzs ir koks.

Liepa ir koks.

Jānis ir dziedonis.

Laima ir dziedone.

Tas ir mans priekšnieks.

Tā ir mana priekšniece

Teikuma priekšmetu un izteicēju bieži saista saitiņa. Runā neminētas saitiņas vietā ievēro pauzi, rakstos liek domu zīmi, ja izteicēja otrā daļa izteikta ar lietvārdu vai darbības vārdu nenoteiksmē, ja saitiņa teikumā jau vienreiz lietota un teikuma labskaņas dēļ netiek atkārtota.

Mans tēvs ir Gadusimts, bet māte - Tautasdziesma.

Galvenais - turēt doto vārdu.

 

Ja par teikuma priekšmetu ir otrās personas vietniekvārds pieklājības formā, ar deklinējamu vārdu izteikts izteicējs parasti lietojams vienskaitlī.

Jūs esat strādnieks.

Tāds jūs esat!

Vai Jūs esat zinātnieks?

Jūs esat ļoti laipna.

Jūs esat pirmais.

Jūs esat labi atpūtusies.

 

Ja par izteicēju ir īpašības vārds, skaitļa vārds, vietniekvārds vai lokāmais divdabis, iespējams arī izteicējs daudzskaitļa formā.

Jūs esat viens.

Jūs esat ļoti laipni.

 

Ja vienlīdzīgu teikuma locekļu virknē viens no teikuma priekšmetiem ir pirmās personas vietniekvārds, tad izteicējs, kas izteikts ar darbības vārdu, atrodas daudzskaitļa pirmās personas formā.

Mani draugi, tu un es pavadījām brīvdienas laukos.

Ja par teikuma priekšmetiem ir otrās un trešās personas vietniekvārdi vai ir norādījums uz to piederību trešajai personai, izteicējs iegūst daudzskaitļa otrās personas formu.

Tu, Anita (viņa) un Jānis (viņš) piedalāties sacensībās.

 

Ja vairāki teikuma priekšmeti ir dažādu dzimšu dzīvu būtņu nosaukumi, izteicēja deklinējamais vārds lietojams vīriešu dzimtes daudzskaitļa formā.

Cīrulis un strazds, bezdelīga un cielava ir pavasara vēstneši.

 

Ja vairāki vienlīdzīgi teikuma priekšmeti ir dažādu dzimšu priekšmetu nosaukumi, tad izteicēja deklinējamais vārds, ja tam piemīt atšķirība dzimtēs, iegūst vai nu vīriešu dzimtes daudzskaitļa formu, vai tiek saskaņots dzimtē un skaitlī ar tuvāko teikuma priekšmetu.

Āboli, bumbieri un plūmes ir nogatavojušies. Labības lauks un pļava ir nodzeltējusi.

 

Ja izteicējā ietilpst divdabis, bet teikuma priekšmets izteikts ar vārdu savienojumu (lietvārds ar daudzuma nozīmi + ģenitīvs), tad saskaņojums var būt divējāds:

Puse viesu jau ieradusies vai Puse viesu jau ieradušies.

Daļa ziedu vēl nav uzplaukusi vai Daļa ziedu vēl nav uzplaukuši.

Vairums nošu pārrakstīts vai Vairums nošu pārrakstītas.

 

Ja teikumā ir vairāki vienlīdzīgi teikuma priekšmeti, kas izteikti ar lietvārdu vienā un tajā pašā dzimtē, tad izteicēja lokāmais vārds ir attiecīgās dzimtes daudzskaitlī:

Maijpuķītes, narcises un lefkojas bija uzplaukušas.

Bērzs, ozols un paeglis ir iestādīti.