SALIKTS TEIKUMS AR SAIKĻIEM, KAS MĒDZ ATKĀRTOTIES

 

Ir salikti teikumi, kuru komponenti ir savienoti ar tādiem saikļiem, kas mēdz atkārtoties.

No sakārtojuma saikļiem, kas mēdz atkārtoties, saliktā teikumā kā komponentu saistītāji ir sastopami vienojamie saikļi ne - ne (nedz - nedz, ne - nedz), te - te un šķīruma saiklis vai - vai (vai nu - vai, vai nu - vai arī, vai - jeb vai).

Saliktā teikumā lielākoties ir divi, bet retākos gadījumos arī trīs vai pat vairāk komponentu, kas ievadīti ar vienu un to pašu saikli, un tādā kārtā atkarā no komponentu skaita saiklis var atkārtoties divas, trīs un pat vairāk reizes.

Vai laime nāks?

Ar karstu ilgu kvēli krūtīs

Es viņas ilgi ilgi gaidu.

Vai būs man just vēl viņas gaišo smaidu,

Vai nāve mani bez viņas kapā grūdīs?

Ne vaigi tiem jaunības sārtumā spirgst,

Ne lūpas smaida, ne actiņas dzirkst.

Ar atkārtotiem saikļiem ievadītie komponenti lielākoties ir līdzīgi gan vārdu kārtas ziņā, gan leksiskā materiāla un morfoloģisko formu izvēles ziņā.

Saliktu teikumu ar atkārtotiem saikļiem ir maz. Atkārtotie saikļi ir vairāk sastopami nevis kā salikta sakārtojuma teikuma komponentu saistītāji, bet gan kā vienlīdzīgu teikuma locekļu saistītāji vienkāršā teikumā.

Salikti teikumi ar atkārtotiem saikļiem ir divējādi.

1. Daļa saliktu sakārtojuma teikumu sastāv tikai no komponentiem, kas ievadīti ar atkārtotu saikli.

Šie saliktie teikumi satura ziņā ir visai atkarīgi no konteksta, parasti no iepriekšējā konteksta, jo teikuma sastāvdaļas - ar atkārtotu saikli ievadītie komponenti atklāj kādas ārpus pašiem komponentiem tuvākā kontekstā izteiktās domas saturu.

Pulkiem še svešie kuģinieki

Guļ sastinguši kā akmeņi.

Ne vilnītis jūrā šļāc,

Ne lapa kokā kust.

Pakalnā vilks no jauna apstājās. Viss bija klusu. Ne suņi rēja, ne durvis vārstījās, ne akas vinda čīkstēja.

2. Otra grupa saliktu teikumu ir tādi teikumi, kuros bez komponentiem, kas ievadīti ar atkārtotu saikli, ir vēl viens (dažkārt arī vairāk nekā viens) komponents, kas satura ziņā ir galvenais un vispārinošais; tas min apstākļus, priekšmetus u.tml., uz kuriem attiecas pārējos, ar atkārtotu saikli ievadītajos komponentos teiktais. Šais teikumos komponents, kas nav ievadīts ar atkārtotu saikli, ir satura ziņā neatkarīgais komponents, bet pārējie komponenti, kas ievadīti ar atkārtotu saikli, ir satura ziņā atkarīgie komponenti.

Satura ziņā neatkarīgais komponents, kas nav ievadīts ar atkārtotu saikli, var nostāties gan priekš atkarīgajiem komponentiem, kas ievadīti ar atkārtotu saikli, gan aiz tiem.

Tad atcerieties: ne vienmēr Latgalē smējās tik pārgalvīgi un līksmi, ne vienmēr tik stalti uz saviem pleciem varēja nest galvu kārsavietis un ludzānietis.

Veliķene, moku muiža,

Augstā kalna galiņā;

Ne tai trūka moku ļaudis,

Ne tai trūka mocītāja.

 

Vai tumšā naktī eju,

Vai vētrā stāvu uz kalna,

Vai skumjās asaras leju

Par [salnas kostiem] ziediem . . .

Visur pār mani

Mirdz tavas lēnās acis.