Jaukta salikta teikuma veidi

Jaukti salikti teikumi uzbūves ziņā var cits no cita atšķirties ar apjoma plašumu, ar tanīs esošo uzbūves vienību daudzumu, ar šo vienību uzbūvi, sintaktisko sakaru starp tām, kā arī ar to savstarpējo novietojumu un saistīšanas līdzekļu izlietojumu. Minētās īpatnības un to dažādās variēšanās iespējas ļauj izveidoties vairākiem strukturāli atšķirīgiem jaukta salikta teikuma veidiem.

Jaukti salikti teikumi vispirms nošķiras atkarībā no teikuma raksturīgāko uzbūves vienību - daļu - daudzuma vienā teikumā. Šai sakarā izšķirami jaukti salikti teikumi, kuros ir divas daļas, un jaukti salikti teikumi, kuros ir vairāk nekā divas daļas. Šie veidi savukārt šķirojami dažādos paveidos pēc tā, kāds ir šo daļu raksturs, t.i., vai daļas ir vienkāršas vai saliktas, kādās pozīcijās nostājas šīs dažādās daļas attieksmē cita pret citu. Vienā jauktā saliktā teikumā var būt tikai  saliktas daļas, vai arī vienkāršu un saliktu daļu apvienojums.

 

Jaukts salikts teikums, kurā ir divas daļas

Viens no biežāk sastopamiem jauktu saliktu teikumu veidiem ir teikums ar divām daļām, kuras savstarpēji var būt saistītas gan ar sakārtojuma saikļiem vai sakārtojuma vārdiem, gan arī bez tiem.

1. Starp jauktiem saliktiem teikumiem ar divām daļām visvairāk ir izplatīti teikumi ar vienu vienkāršu, bet otru saliktu daļu, kura atbilst saliktam pakārtojuma teikumam. (Teikuma daļu robežas parādītas ar vertikālu svītru /.)

Kaut kas bezgala dārgs bija šais vaibstos, neprātīgi mīļš un tuvs, / un viņš varētu tā skatīties un skatīties - tādā pašā aizgrābtībā, kā kādreiz bērnībā skatījies saulē, kad tā simtkrāsaina izkāpj no siliem un tās liesmas deg debesīs, rasas pilienos un klusajos upes ūdeņos.

Daugava bija gandrīz jau tīra no ledus; / tikai ūdens vēl nekritās, lai gan pakrastē sniega vairs nemaz neredzēja.

Kad aizdedza lampiņu, Andrs vēl nebija aizgājis gulēt, / uz galdiņa neaiztikta stāvēja saimnieces ienestā kāpostu bļoda, vesels pusklaips maizes un divi griķu plāceņi.

Ja arī ūdens nesniegsies pāri kaklam, upes vidū ir dziļas dūņas, kuras ierauj bridēju līdzīgi aukstām, kārām rokām, / un neatšķetināmie ūdensrožu kātu vijumi biedē un mulsina.

2. Jauktu saliktu teikumu vidū sastopami teikumi, kuros abas daļas ir saliktas. Šie jauktie saliktie teikumi ir divējādi.

1 ) Jaukta salikta teikuma abas daļas ir vienādas, t.i., abas atbilst saliktam pakārtotam teikumam.

Karmena noskatījās, kā viņi pazuda aiz liepām, / viņa dzirdēja, kā braucēji sarunājās un smējās, kā Milda, pamanījusi velosipēdam zvanu, sāka vienā laidā zvanīt.

Bet zvēri, kas nāk šurp dzert, nekad nenoliecas pie līmeņa, kamēr tas vēl saduļķots; / tie pabrien tikai dažus soļus, cik nepieciešams, atsperas šķeltajiem nagiem zilajā glīzdā un, kad nogulušas duļķes, ilgi dzer no klusās, tumšās upes.

Braucēji runāja, ka upe drusku tālāk uz leju vēl neesot aizsalusi, / un, patiesi, kad ieskatījās, varēja redzēt kūpošus lāsmeņus, kur saltā straume šņāca un burzguļoja kā verdošs ūdens katlā.

2) Cits jaukta salikta teikuma paveids uzbūves ziņā rodas, ja abas daļas ir dažādas: viena atbilst saliktam pakārtotam teikumam, otra - saliktam sakārtotam teikumam.

Ingus nebija radis celties tik agri, šai stundā bija vissaldākais miegs, / bet apziņa, ka tagad viņš atrodas uz kuģa un varēs strādāt sen ilgoto jūrnieka darbu, kā ar roku atņēma miegu.

Sekodami straumes nestajiem baļķiem, pludinātāji virzījās aizvien tuvāk upes grīvai - tā bija kāda no Gaujas pietekām; / vienīgā atšķirība šajā cilvēku un koku ceļojumā bija tā, ka pirmie soļoja pa krastu, bet pēdējie ļāva sevi nest duļķainajām palu straumēm.

 

Jaukts salikts teikums, kurā ir vairāk nekā divas daļas

Jaukti salikti teikumi, kuros ir vairāk nekā divas daļas, ir ļoti daudzveidīgi kā daļu uzbūves ziņā, tā daļu savstarpējā novietojuma ziņā. Šo teikumu vidū atsevišķi paveidi izšķirami pēc tā, vai teikumā ir tikai   saliktas daļas, vai vienkāršu un saliktu daļu apvienojums.

 

1. Jauktu saliktu teikumu ar vairāk nekā divām daļām var veidot tikai saliktas daļas. Šie teikumi savukārt diferencējas atkarībā no salikto daļu rakstura.

1 ) Jauktā saliktā teikumā ir tikai saliktas daļas, kas atbilst saliktam pakārtotam teikumam.

Dažreiz Annai likās, ka Aivars tīšām no viņas vairās, / bet tajā pašā laikā viņa saprata, ka Aivara izturēšanās ir tāda pati kā agrāk; / ja toreiz viņa rīcība nelikās atturīga un viņai nenāca prātā doma, ka viņš atraujas no viņas, bet tagad diezgan bieži kaut ko tādu iedomājās, tad tikai tāpēc, ka viņa pati bija kļuvusi citāda.

Zvejas kuģu karavānu noslēdza kuteris, uz kura par kapteini bija Gusts Liepnieks: / šis kuģis bija viens no tiem diviem (atskaitot flagmani), kam pašam sava maza radio raidstacija - / vēlāk, kad ekspedīcija sasniegs izraudzīto zvejas vietu, Gusta Liepnieka kuterim vajadzēs piedalīties izlūkošanā un izvirzīties flotiles priekšgalā.

 

2) Saliktās daļas jauktā saliktā teikumā var atbilst kā saliktam pakārtotam, tā arī saliktam sakārtotam teikumam.

Viņš stāvēja, atmetis galvu, un viņa gludi bālajā sejā neizmainījās neviens vaibsts - / likās, ka uz tās palikusi vēl kāda maska: / tur bija sastingusi izteiksme, kāda ir cilvēkam, kas pilnīgi apzinās savu un sava darba vērtību un nemēdz rēķināties ar citiem.

Taņai tagad bija jaunas drēbes un glīts ziemas mētelis, un viņa jau sāka izskatīties pēc mazas dāmas, / viņas rokas kļuvušas baltas un maigas, tikai vietumis uz plaukstām vēl nebija nolobījusies vecā tulznu āda; / jā - vecā āda pamazām lobījās nost, bet meičas sirds bija tā pati agrākā: / lai cik jūtīgi Edgars vēroja un uztvēra katru visniecīgāko pārmaiņu Taņas būtībā, viņš nesamanīja nekā tāda, kas viņu varēja sāpināt.

 

2. Komplicētāki un visbiežāk izplatīti ir tie jauktie saliktie teikumi, kuros viena teikuma sastāvā ietilpst kā vienkāršas daļas, tā saliktas daļas.

Šādas teikuma daļas var būt saistītas gan ar sakārtojuma vārdiem, gan bez tiem; tāpat vienā teikumā dažas daļas var būt saistītas ar saikļiem, citas - bezsaikļa savienojumā.

Šādiem jauktiem saliktiem teikumiem ir vairāki paveidi atkarībā no tā, kā grupējas un novietojas vienkāršās un saliktās daļas. Teikuma daļu raksturs, daļu skaits un novietojums var būt ļoti dažāds. Tādā kārtā šie jauktie saliktie teikumi struktūras ziņā ir visai daudzveidīgi, un tiem var būt jo dažādas variācijas. Tāpat kā jauktos saliktos teikumos ar divām daļām, arī teikumos, kuros ir vairāk nekā divas daļas, saliktā daļa vai saliktās daļas, kas atbilst saliktam pakārtotam teikumam, visbiežāk ir postpozitīvas.

Līdaines upes malā jau sen bija noziedējušas lazdas, / aizsmaržoja baltās ievu kupenas, / un priecīgas jauniešu balsis vakaros sasaucās ar putnu līksmo vīterošanu pakrastē, jo pavasaris un jaunība jau palaikam nav iedomājami bez dziesmām.

Uzlecošā saule vispirms iedzirkstījās rasas pilienos bērzu galotnēs un tikai pēc tam sāka staigāt pār tīrumiem un sētām; / kad meži, koki un mājas grima pakrēslī, rieta liesmas kā dziestoša ugunskura ogles vēl gailēja bērzu rudenīgi sarkanajās un dzeltenajās lapās; / kad pļavās miglas vāli audās un vēlās uz priekšu, paugurs ar bērziem palika kā sala baltajā, drēgnajā jūrā un bērzi kā bākas rādīja gājējiem.

Tomēr kā vienkāršās, tā saliktās daļas var ieņemt teikumā jebkuru pozīciju. Ir gadījumi, kad visas vienkāršās daļas nostājas vienkopus blakus cita citai. Tāpat vienkopus var nostāties arī visas saliktās daļas.

Līdz viņiem viļņiem vien atplūda ekskavatora rūkoņa, / kaut kur nesteidzīgi, it kā pa brīdim elpu atņemdama, dūca kuļmašīna, / virs vecā parka rudenīgi nosarkušajām liepām un ceļu krustojuma, kur atradās veikals, klaigādami pirms tāliem ceļojumiem pulcējās putnu bari, / un šķita, ka, rūpīgāk ieklausoties, var sadzirdēt nemierīgo lidotāju spārnu vēdas.

Bija jādomā, ka Marčs pašlaik kaut ko teiks savam draugam, / bet tad jautrie smaidi nozuda, it kā tie viļņu starpā būtu ielaidušies, / un Marčs gandrīz vienaldzīgi saņēma pasniegto makšķeri.

Viņi peldējās vairākas reizes dienā, bet vakaros, kad viņiem piebiedrojās arī Anna, trijatā sēdēja uz kāpas un noraudzījās, kā saules bumba, sarkanīga kā kvēles pilna ogle, lēnām iegrima jūrā: / likās, ka saule tūliņ sāks čūkstēt, saskaroties ar ūdeņiem, bet jūra tajā vietā vārīsies, un kūpēs zilgani, sūri dūmi.

Māte arī laikam iedomājusies ko skumdinošu - / viņas smaids nodziest, / vaigs kļūst ikdienišķi neizteiksmīgs, / viņa sarāj Ainu, kas sākusi velt pārāk lielas ķimeņmaižu mīklas piciņas.