PAKĀPENISKS PALĪGTEIKUMU PAKĀRTOJUMS
Paplašinātā saliktā pakārtotā teikumā ar pakāpenisko pakārtojumu uz virsteikumu tieši attiecas tikai viens palīgteikums, bet pārējie seko cits citam tā, ka katrs sekojošais palīgteikums attiecas uz iepriekšējo palīgteikumu. Tādējādi šais saliktajos teikumos izveidojas pakāpeniski pakļautu palīgteikumu ķēde.
Palīgteikums, kas tieši saistīts ar virsteikumu, ir pirmās pakāpes palīgteikums, bet palīgteikums, kas attiecas uz pirmās pakāpes palīgteikumu - otrās pakāpes palīgteikums utt.
Avota vidū lēni griezās dzelteni smilšu graudiņi, kurus nepārtraukti kustināja neredzamā ūdens straume ( 1. pak. ) , kas plūda no šaurās klints spraugas (2. pak.).
Pēc vakariņām Aina ieiet savā istabā, sēž tur pavisam klusu, lai pārējie mājnieki domātu ( 1. pak.), ka viņa kaut ko nopietni strādā vai pat aizgājusi gulēt (2. pak.).
Kad pastnieks atnesa Arturam vēstuli (1. pak.), kur adrese bija uzrakstīta ar to pašu rokrakstu (2. pak.), ko varēja redzēt uz kādas meitenes fotogrāfijas (3. pak.), kas stāvēja uz Artura galda (4. pak.), tad Ilzei nemaz nevajadzēja galvu lauzīt, lai saprastu (1. pak.), ka dēla sirdī līdzās mātei savu vietu ieņēmusi vēl kāda sieviete (2. pak.), ar kuru nāksies dalīt Artura mīlestību (3. pak.) .
Tādā kārtā pirmās pakāpes palīgteikums, kuram pakārtots otrās pakāpes palīgteikums, kas pirmās pakāpes palīgteikumā raksturo vai paskaidro kādu vārdu vai visu tā saturu, ir palīgteikums attieksmē pret šī saliktā teikuma virsteikumu, bet reizē tam ir arī virsteikumam atbilstoša funkcija attieksmē pret otrās pakāpes palīgteikumu.
Tāda pati divkārša funkcija ir arī otrās, trešās un turpmāko pakāpju palīgteikumiem.
Lai gan šādiem paplašinātā saliktā pakārtojuma teikuma komponentiem attieksmē pret tiem pakārtoto komponentu ir virsteikumam atbilstoša funkcija, tie tomēr nav pielīdzināmi virsteikumiem, jo tiem trūkst gramatiskās neatkarības. Tie ir atkarīgi komponenti, kuru saturs paskaidro kādu citu komponentu, bet tai pašā laikā arī tos paskaidro no tiem atkarīgs cits komponents. Tādējādi katrs pakāpeniskajā pakārtojumā saistītais salikta teikuma atkarīgais komponents attieksme pret sev pakārtoto nākamās pakāpes komponentu iegūst paskaidrojamā komponenta nozīmi, bet tam pakārtotais - paskaidrotāja komponenta nozīmi. Lai gan pakāpeniski pakārtoto palīgteikumu ķēdē palīgteikumi kā paskaidrojamie un paskaidrotāji komponenti ir pakārtoti cits citam, tomēr tie tai pašā laikā ir palīgteikumi attieksmē pret paplašinātā saliktā pakārtotā teikuma virsteikumu kā visas palīgteikumu virknes pamatu un izejas punktu, ar kuru visu šo virkni saista pirmās pakāpes palīgteikums.
Telpai bija tik zemi griesti, ka vajadzēja uzmanīties, lai nesasistu galvu pret nomelnējušo siju.
No Rieksta atturīgās, izvairīgās atbildes Irma noprata, ka tas gatavs viens uzņemties visu, lai tikai pasargātu viņu no briesmām.
Visbiežāk sastopami paplašināti salikti pakārtojuma teikumi ar pakāpenisko pakārtojumu, kuros ir pirmās un otrās pakāpes palīgteikumi- divpakāpju palīgteikumi, retāk sastopami trīspakāpju un vairākpakāpju palīgteikumi.
Paplašinātā saliktā pakārtotā teikumā ar divpakāpju palīgteikumiem starp virsteikumu un pirmās pakāpes palīgteikumu starp pirmās pakāpes palīgteikumu un otrās pakāpes palīgteikumu var būt dažādas jēdzieniskās attieksmes. Sakarā ar to dažādi var lietot saikļus un citus pakārtojuma vārdus, kas saista šo salikto teikumu komponentus. Atkarībā no jēdzieniskām attieksmēm, kādas ir starp virsteikumu un pirmās pakāpes palīgteikumu un pašu palīgteikumu starpā, kā arī atkarībā no šais teikumos lietotiem saikļiem un citiem pakārtojuma vārdiem, ir izšķiramas četras grupas.
1. Abus palīgteikumus ievada viens un tas pats saiklis vai pakārtojuma vārds, un abi palīgteikumi attieksmē pret virsteikumu vai paskaidrojamo komponentu ir vienās un tajās pašās jēdzieniskajās attieksmēs, resp. abi pieder pie viena un tā paša palīgteikumu tipa. Vienu un to pašu saikli vai pakārtojuma vārdu ir iespējams lietot tikai tad, ja tas skaidri norāda, uz kuru vārdu katrs palīgteikums attiecas, un ja viena un tā paša pakārtojuma vārda izlietojums nerada pārpratumu. Šis paplašināto salikto pakārtojuma teikumu tips ir maz izplatīts, piemēram, Nē, toreiz tās bija īstas mokas, kas paņēma no tevis visu, kas vien tev bija.
2. Abus palīgteikumus ievada viens un tas pats saiklis vai cits pakārtojuma vārds, bet pirmās pakāpes palīgteikuma attieksme pret virsteikumu un otrās pakāpes palīgteikuma attieksme pret paskaidrojamo komponentu ir atšķirīga, t. i., katrs palīgteikums pieder pie sava tipa.
Nav tāda loga, kas ļautu mums redzēt tūkstošiem kilometru tālu un sajust pat to, kas noticis jau pirms vairākiem gadu simtiem.
Tu vairs neesi nekāds mazais bērns, kam tikai tas būtu jādara, ko citi māca.
3. Pirmās un otrās pakāpes palīgteikumu ievada atšķirīgi saikļi vai pakārtojuma vārdi, bet jēdzieniskās attieksmes, kādās tie savstarpēji saistās ar virsteikumu un paskaidrojamo komponentu, ir vienas un tās pašas, t. i., abi palīgteikumi pieder pie viena un tā paša palīgteikumu tipa. Visbiežāk šādos gadījumos ir sastopams apzīmētāja palīgteikums, retāk papildinātāja palīgteikums, nolūka apstākļa palīgteikums un citi.
Viņš strauji drāzās augšā pa čīkstošām kāpnēm, kas veda uz izbūvi, no kuras pa kreisi bija durvis uz dzīvojamām telpām.
Aleja izbeidzās plašā , pagalmā, gar kura malām bija novietojušās vairākas koši sarkanu ķieģeļu mājas, kādas mēdza celt baroni pagājušā gadsimtā.
Vēl pēdējā vakarā līdz tumsai pa ceļiem līgoja labības vezumi, kuriem līdzās soļoja vīri, kas jau rīt sāks citas gaitas.
Bet krastā esmu saticis cilvēkus, kas gadiem skumst par tiem, kuri nekad vairs neatgriezīsies.
Katru lapu man gribētos salīdzināt ar trauksmīgu dienu, kas darbā rit pārpilna ar domām un jūtām, kuras dzīves koka zaļojošās lapās arī it kā saaudušās tādā dīvainā rakstā.
Tad vecais Sūrums kādu dienu zem četrām acīm runāja ar veco Ķikreizi un panāca, ka Ilzei divas nedēļas priekš Jurģiem uzteica kalpones vietu un lika padomāt par to, kur viņa turpmāk dzīvos un strādās.
Nabaga brālis aizsūtīja dēlu pie bagātā brāla, lai aizdotu sieku, ar ko naudu izmērīt.
4. Katras pakāpes palīgteikumu ievada cits saiklis vai pakārtojuma vārds, kas tad norāda arī uz atšķirīgām jēdzieniskām attieksmēm. Šī ir viena no vairāk izplatītām paplašināto salikto pakārtojuma teikumu grupām ar pakāpenisko pakārtojumu.
Minētajā salikto teikumu tipā visbiežāk sastop teikumus, kuros pirmās pakāpes palīgteikums ir papildinātāja palīgteikums, bet otrās pakāpes palīgteikums - apzīmētāja palīgteikums. Retāk sastopams šo pašu palīgteikumu otrāds grupējums.
No Ievas acu spožuma viņš manīja, ka ir spējis radīt tēlus, kas aizrauj un interesē.
Tikai nupat, iziedams pagalmā, Ozols aptvēra, ka vakardien dīvaino vientulības sajūtu bija uzdzinis arī savādais klusums, kāds agrāk te nekad nav bijis.
Tā bija afiša, kas vēstīja, ka Varšavas operā koncertēs jauna vijolniece- Ieva Ziemele.
Bieži sastopami arī tādi pakāpeniskā pakārtojuma teikumi ar atšķirīgiem saikļiem vai pakārtojuma vārdiem un atšķirīgām jēdzieniskām attieksmēm starp komponentiem, kuros palaikam otrās pakāpes palīgteikums ir apzīmētāja palīgteikums, bet pirmās pakāpes palīgteikums- kāds cits no palīgteikumu veidiem - teikuma priekšmeta palīgteikums, izteicēja palīgteikums, nosacījuma palīgteikums, nolūka apstākļa palīgteikums, laika apstākļa palīgteikums vai vēl cits palīgteikums.
Pēkšņi Duburam likās, ka viņš dzird kaut kur sīkus, jautrus smieklus, kas atlidoja šurp līdz ar vēja šalku un putnu dziesmām.
Vienīgā laime šajā nelaimē ir tā, ka esmu nokļuvis tāda vīra rokās, kāds ir kapteinis Klāvs.
Un garāmbraucēji Pudiķa dzīves vietu arī neievērotu, ja uz to nevērstu uzmanību vēja rotors, kas, pacēlies pāri koku galotnēm, saulē zibina metāla spārnus.
Par to nebūtu vērts stāstīt, ja pie ezera es nejauši nesastaptu cilvēku, kuru nebiju redzējis vairākus desmitus gadu.
Īsā nakts lēni atkāpās, lai dotu vietu jaunai dienai, kas būs pilna jaunām gaitām.
Paplašinātie saliktie pakārtojuma teikumi ar trīspakāpju palīgteikumiem un vairākpakāpju palīgteikumiem komponentu saistīšanai izmantoto saikļu vai pakārtojuma vārdu ziņā un starp komponentiem esošo jēdzienisko attieksmju ziņā neatšķiras no iepriekš aplūkotajiem paplašinātiem saliktiem teikumiem ar divpakāpju palīgteikumiem. Visi palīgteikumi var būt pakārtoti ar vienu un to pašu saikli vai pakārtojuma vārdu, un starp šiem komponentiem iespējama vai nu viena un tā pati jēdzieniskā attieksme, vai arī atšķirīga attieksme. Tāpat komponentus var saistīt atšķirīgi saikļi vai pakārtojuma vārdi ar vienādām vai atšķirīgām jēdzieniskām attieksmēm starp komponentiem. Tā, piemēram, teikumā Tie visi bija jaunieši, kurus trauksmains nemiers savedis kopā, lai dzirdētu, kurp virzīt krūtīs degošo kvēli. pirmās un otrās pakāpes palīgteikumu ievada atšķirīgi saikļi un starp komponentiem ir atšķirīgas jēdzieniskās attieksmes (pirmās pakāpes palīgteikums ir apzīmētāja palīgteikums, bet otrās pakāpes palīgteikums - nolūka apstākļa palīgteikums). Tāpat ar atšķirīgiem saikļiem ir pakārtoti arī otrās un trešās pakāpes palīgteikumi, un šie palīgteikumi pieder pie atšķirīgiem palīgteikumu tipiem (viens ir nolūka apstākļa palīgteikums, otrs papildinātāja palīgteikums). Tādā kārtā šajā teikumā ir atšķirīgi saikļi un atšķirīgas jēdzieniskās attieksmes.
Vēl citi piemēri:
Kārlis lielīgi atmeta ar roku, kad pilsētā sastapa pensijā aizgājušo pamatskolas skolotāju, kas mēdza apjautāties, kā pašreiz klājas vienam vai otram no viņa bijušajiem skolniekiem.
Vajadzīga spēcīgi attīstīta fantāzija, lai varētu iedomāties, cik iespaidīgi būtu izskatījies, ja, piemēram, raķetes tiktu izšautas tieši tai brīdī, kad tas vajadzīgs.
Aivars nomurmināja šablonisko frāzi, skaidri saprazdams, ka tie nav īstie vārdi, kurus viņam gribējās un vajadzēja pateikt šai jaunajai būtnei, ar kuru viņš šodien runāja pirmo reizi mūžā.
Palīgteikumi, kas saistīti pakāpeniskā pakārtojumā, attieksmē pret virsteikumu var nostāties jo dažādās pozīcijās.
1. Visbiežāk palīgteikumi rindojas cits pie cita aiz virsteikuma.
No tālām zemēm jūrnieki brauca uz Vidzemes un Kurzemes ostām pierīkot jaunus mastus saviem kuģiem, tāpēc ka te auga tik varenas priedes, kādas nevarēja atrast visā Eiropā.
Biju vēl jauns, bezbēdīgs zēns, kuru interesēja viss, kas vēl nepieredzēts, nepiedzīvots.
Pēc viņa paskaidrojuma iznāca, ka pat Oša tapu ecēšai tik tuva radniecība ar Osienes linu susekli, ka ecēšas nosolītājs tikko noturējās, nenopircis viņam pavisam nevajadzīgo otro lietu.
Pakāpeniski pakārtotie palīgteikumi, atrazdamies aiz virsteikuma, nerindojas cits aiz cita, bet otrās pakāpes palīgteikums nostājas starp paskaidrojamā komponenta resp. pirmās pakāpes palīgteikuma vārdiem.
Cilvēka balsī ir skaņas, kuras, ja tās ietrīcas, piespiež ticēt.
Tas ir pēdējais gaišais saules smaids, lai katrs, kam dusa vajadzīga, redzētu atrast savu atpūtas vietiņu.
Bija tīri brīnums, ka viņš, kam tāda galva uz pleciem, pats tik lielu mūža gabalu ir izcietis starp celmiem un oglēm.
2. Palīgteikumi nostājas starp virsteikuma vārdiem.
Ciema vidū pie kādas baltas mājiņas, kas atradās uz augstas klints, no kurienes varēja pārredzēt visu apkārtni, čaloja milzīgs zēnu bars.
Varbūt, ja Ēriks jel vienu reizi pēc traģikomiskā precību brauciena būtu mēģinājis ar viņu runāt, atzinis, ka saskatījis savu līdzšinējo kļūdu un izrādījis vēlēšanos pielīdzināt savu soli viņas solim, jā, varbūt viņu attiecības būtu izvērtušās citādas.
3. Ja pakāpeniski pakārtoto palīgteikumu virkne paplašinātā saliktā pakārtotā teikumā nostājas priekš virsteikuma, tad pirmās pakāpes palīgteikums tāpat ir saistīts ar virsteikumu, kaut gan tas nenostājas tieši blakus virsteikumam.
Ja kāds viņam tagad vaicātu, kur ir tava bērnība, jaunība un vīra gadi, tad vecais Dalbiņš rādītu ābeles.
Kā pavasara straume aizrauj sev līdz krastmalas kokus un atstāj viņus tur, kur noplok, tā manas straujās asinis rāva mani kaut kur prom.
Viena paplašināta salikta pakārtojuma teikuma robežās sastopams arī gan tiešā, gan pakāpeniskā pakārtojuma apvienojums. Te izšķirami trīs gadījumi.
1. Ir paplašināti salikti pakārtoti teikumi, kuros palīgteikumu tiešā un pakāpeniskā pakārtojuma apvienojums radies tādējādi, ka virsteikumam ir pakārtoti vairāki palīgteikumi tiešā pakārtojumā un kādam vai vairākiem no šiem palīgteikumiem savukārt pakļauti viens vai vairāki palīgteikumi, kas attieksmē pret savu paskaidrojamo komponentu pakārtoti pakāpeniski. Tātad pakāpenisks palīgteikumu pakārtojums var būt ne tikai attieksmē pret salikta pakārtota teikuma virsteikumu, bet arī pret jebkuru palīgteikumu kā paskaidrojamo komponentu. Šādos paplašinātos saliktos pakārtotos teikumos tiešais pakārtojums palaikam izvirzās kā noteicošais, dominējošais. Ar virsteikumu tiešā pakārtojumā saistītie palīgteikumi parasti šādos gadījumos ir vienlīdzīgi palīgteikumi, kurus izrunā ar uzskaitījuma intonāciju un ar spēcīgāku uzsvaru nekā šā teikuma kādam paskaidrojamam komponentam pakļautos pakāpeniski pakārtotos palīgteikumus.
Ja, piemēram, es jums jautātu, kādi mati ir pastniecei, kas ik dienas jums piegādā laikrakstus un vēstules, kādā apģērbā viņa šodien bija tērpusies, jūs noteikti neatcerētos.
Es viņu pamanīju tad, kad biju piegājis jau gandrīz klāt un man ceļu aizsprostoja liels, brūns, pinkains suns, kas, sabozis spalvu, dusmīgi ierūcās.
Ar dzīvu paraugu Rainis parāda, ka jaunam jābūt itin visam, ko kāds ieliek katrā savā pantā, un ka vecajam tur jāparādās jaunas izjūtas veidojumā un jaunu gleznu ietērpā.
Nu mēs so ļojām lēnāk un sākām apspriest, ko runāsim un kā izturēsimies, kad būsim pie Ozollapas.
Dažkārt uzskaitījuma intonācija, izrunājot virsteikumam tieši pakārtotos vienlīdzīgos palīgteikumus, nav vairs tik manāma, un šos palīgteikumus īpaši neuzsver. Tādējādi šādos paplašinātos saliktos pakārtotos teikumos uzsvērti var būt kā tiešā, tā pakāpeniskā pakārtojuma palīgteikumi.
Filipem likās, ka šīs smaržas, kas viņu apņēma ar saldu vilni, ir atnākušas no dzimtenes un ka arī šī rasa, dzidrā un siltā rasa, ir nolijusi no mākoņiem, kas nāca pāri Pireneju kalniem no Spānijas.
Šur tur abpus ceļa bija kupli saauguši kārklu puduri, kuriem rudens jau krietni vien likās paretinājis lapas, tomēr vēl pietiekami biezi, lai no tīrumu puses nevarētu redzēt cilvēku, ja tas nevēlas, lai viņu redz.
Apziņa, ka tu neesi viens šajā bīstamajā gaitā, ka tev līdzās soļo otrs cilvēks, draugs un uzticams biedrs, uz ko tu vari paļauties, kas tevi nepametīs vienu, lai arī kas notiktu, viesa sirdī drosmi un paļāvību.
Atsevišķi jāizdala tie paplašinātie saliktie pakārtotie teikumi, kuros virsteikumam seko palīgteikumi tiešā pakārtojumā (palaikam divi), kas attiecas vai nu uz vienu virsteikuma vārdu, vai arī katrs uz savu vārdu, bet pēdējam no šiem palīgteikumiem savukārt pakārtots viens vai vairāki palīgteikumi.
Nu vajadzēja tikai paskatīties, cik pulkstens, lai zinātu, cikos maize laukā velkama.
Bet es aplūkoju savas stiprās rokas un zvēru pie visa, kas man svēts, ka es izlauzīšu to dambi, kas mani šķir no tās plašās dzīves, kurā viņa mīt.
2. Pakāpeniskā un tiešā pakārtojuma apvienojums vienā paplašinātā saliktā pakārtotā teikumā var veidoties arī tā, ka pirmās pakāpes palīgteikumam ir pakārtots ne tikai viens otrās pakāpes palīgteikums (pakāpeniskais pakārtojums), bet divi vai vairāki tās pašas pakāpes palīgteikumi, kas attieksmē pret savu paskaidrojamo komponentu ir vienlīdzīgi palīgteikumi tiešā pakārtojumā (tiešais pakārtojums). Tāds pats vienlīdzīgu palīgteikumu piesaistījums var būt arī kādam tālākas pakāpes palīgteikumam. Tādā kārtā vienā paplašinātā saliktā pakārtotā teikumā var būt vairāki vienas un tās pašas pakāpes palīgteikumi. Šādos paplašinātos saliktos pakārtotos teikumos kā dominējošie izvirzās pakāpeniskā pakārtojuma palīgteikumi.
Un tāds klusums bija mežā, ka varēja skaidri sadzirdēt (l. pak.), kā mīkstajā sniegā nokrīt zaram atrāvies čiekurs (2. pak.) , kā tekā pa koka stumbru mazs putniņš sarkanām krūtīm (2. pak.).
Un skolu Valmierā bija diezgan, lai uzņemtu visus tuvās un tālās apkārtnes bērnus ( 1. pak.), kas pagasta un draudzes skolas beiguši, bet mācīties vēl nebija aprimuši (2. pak.) un kam vecāku vai radu rocība šo nemieru atļāva dzesēt Valmierā (2. pak.).
Ja jums vajadzētu pateikt, kādēļ lietus lāses ir apaļas, kāpēc rodas vējš un ziemā vējainā laikā salst vairāk nekā bezvējā, kāpēc vasarā migla parasti veidojas vai nu pēc saules rieta, vai pirms saules lēkta, kāpēc dažkārt istabā apmiglojas logu stikli, bet ziemā izveidojas īpatnēji ledus raksti, kāpēc debesis ir zilā krāsā, kāpēc, saulei rietot, debesis kļūst iedzeltenas un pat sarkanas, kas ir zibens - jūs droši vien nevarētu atbildēt uz visiem šiem jautājumiem.
Kādam pakāpeniskā pakārtojumā esošam palīgteikumam tiešā pakārtojumā var būt piesaistīti palīgteikumi, kas attiecas uz vairākiem šī paskaidrojamā komponenta vārdiem. Arī šādā gadījumā šie tiešā pakārtojumā esošie palīgteikumi ir vienas un tās pašas pakāpes palīgteikumi.
Gravas dibenā mazs strauts burbuļo melnu purva ūdeni, kas, liekas, nonāvē katru augu ( 1. pak.) , kam pieskaras (2. pak.) , jo gravā neaug pat bēdīgie alkšņi (2. pak.).
Laikam jau toreiz būšu nojaudis, ka daudz kas no tā ( 1. pak. ) , ko viņa domājās darām manis labā (2. pak.), nebija tas labākais (1. pak.), ko man vajadzēja (2. pak.).
3. Paplašinātā saliktā pakārtotā teikumā daži palīgteikumi ar virsteikumu var saistīties tiešajā pakārtojumā, citi - pakāpeniskajā pakārtojumā. Šādos gadījumos iespējamas jo daudzveidīgas variācijas.
Sūneklis, kas gar kalna pakāji vijas no Tirolīša uz Piparu ezeru, nepārprotami stāsta, ka te reiz bijis viens liels ezers, kuru purvs pamazām sadalījis divās daļās.
Kad vezums sāka kustēties, Jānis apsēdās uz baļķiem un ļāva zirgiem iet skaidru soli, uzmanīdams, lai viņa pajūgs, kas gāja baļku vedēju karavānas galvgalī, pārāk neatrautos no citiem vezumiem.
Kad viņa ir viena, uzplūst tāds maigums, kam piejaukusies kritušu lapu rūgtenā smarža, kas kā tālīnu atmiņu dvesma šķiet vējojam no rudenīgās nakts jaukā, laikam tikai vienreiz mūžā iespējamā brīža, kad tev pirmo reizi kāds saka, ka tevi mīl, ka nebūtu žēl savu dzīvību atdot, lai tev būtu labi un neviens vairs neuzdrīkstētos tev pāri darīt.
Tekstveidē jāievēro attieksmes vietniekvārdu kas un kurš lietojums pakāpeniski pakārtotos palīgteikumos; vēlams, lai katrā palīgteikumā būtu savs vietniekvārds:
Atskaites sistēmas, kas saistītas ar ķermeņiem, kuri atrodas relatīvā miera stāvoklī vai taisnvirziena kustībā, sauc par inerciālām atskaites sistēmām.
Nav vēlams blakus novietot divu palīgteikumu saistītājvārdus - citādi sakot, - it kā vienlaikus sākt divus palīgteikumus -, jo tas zināmā mērā apgrūtina teikuma uztveri:
Taču neviens reāls process nevar norisināties līdzsvaroti, jo, lai katrā laika momentā varētu iestāties termodinamiskais līdzsvars, procesam būtu jānotiek bezgala lēnām.
Šo pašu saturu varētu izteikt, piemēram, šādi: Taču neviens reāls process nevar norisināties līdzsvaroti, jo procesam būtu jānotiek bezgala lēnām, lai katrā laika momentā varētu iestāties termodinamiskais līdzsvars.