PAPLAŠINĀTI SALIKTI SAKĀRTOTI TEIKUMI

 

Paplašināti salikti sakārtoti teikumi ir tādi teikumi, kas ir paplašināti apjoma ziņā. Tiem ir trīs, četri vai pat vairāki komponenti, kas visi savstarpēji savienoti ar sakārtojuma saikļiem vai citiem sakārtojuma vārdiem.

Tad ap vaktnieku naktīm sāka ložņāt lapsas, bet trīs brāļi uztaisīja slazdus, un neviena netika klāt.

Biedri viņu apklusināja nikniem, klusiem apsaucieniem, bet vīrs drebēja ar visu augumu, un viņa acīs dega šausmas.

Tā tas atkārtojās ik pavasari, bet vasarās mēs pielāpījām kādu pamestu zvejnieku laiveli vai no bluķiem uztaisījām plostu, un navigācija turpinājās.

Tu biji ass, un es biju ass, bet vai tādēļ mums jānaidojas.

 

Paplašinātu saliktu sakārtotu teikumu ir daudz mazāk nekā nepaplašinātu saliktu sakārtotu teikumu ar diviem komponentiem un vienu sakārtojuma saikli vai sakārtojuma vārdu.

No paplašinātiem saliktiem sakārtotiem teikumiem plašāk sastopami teikumi ar trim komponentiem un diviem saik ļiem vai sakārtojuma vārdiem.

Es biju liels, uz zemi sviedu kalnu,

Un zeme sadrupa, bet sveiks bija kalns.

Laimi izmēģināja vēl divi, bet vienkāršais kalps neizdarīja neviena neuzmanīga soļa, tāpēc galu galā viņu nācās tiesāt bez kādiem pierādījumiem, vienīgi uz aģentūras ziņu pamata.

 

Paplašināti salikti sakārtoti teikumi ar lielāku komponentu skaitu, t. i., ar četriem, pieciem un vairākiem komponentiem, ir sastopami samērā reti.

Grīda dimd, un dejotāji kliedz un nakts kļūst gaiša, bet manī ir kaut kas jauns, vēl nebijis.

Saimniece un saimnieks viņam pašam nedarīja nekā slikta, bet viņi nekad neprata runāt tik laipni un sirsnīgi kā Irma, tāpēc Aivaram no viņiem vienmēr bija drusku bail, un viņš ar tiem nekad nespēja runāt tik brīvi un droši kā ar Irmu.

 

Paplašinātos saliktos sakārtotos teikumos starp komponentiem ir tikai viens sintaktiskā sakara veids - sakārtojums.

Paplašinātos saliktos sakārtotos teikumos komponentus savieno tie paši sakārtojuma saikļi un sakārtojuma vārdi, kas saliktos sakārtotos teikumos ar diviem komponentiem. Teikumos ar trim komponentiem sastopami šādi saikļu vai sakārtojuma vārdu pāri: bet ... un, bet ... tāpēc, bet. . . tādēļ, bet . . . arī; un . . . bet, un . . . taču, tomēr. . . un, tikai . . . un, toties . . . un, tomēr . . . tādēļ, tāpēc . . . arī u.c.

No cirsmas līdz stacijai bija kilometru divpadsmit, tāpēc vairāk nekā divus braucienus dienā viņi nevarēja veikt - arī tad nācās pieķert klāt rīta un vakara tumsu.

Pēc amnestijas tā kā esot Rīgā manīts, tomēr šurp viņš nerādījās, un Maija arī negribēja to redzēt.

Ar Lakstu viņš zvejoja uz viena kuģa jau vairākus gadus, tomēr abi diez kā nesatika, tādēļ vakar to vienīgo no komandas nebija aicinājis pie sevis.

Oliņos nopušķotie zirgi jau piebraukti durvju priekšā, bet Dārte vēl arvien rīkojas turpat gar zirgiem; arī Juris gausiem soļiem pāriet pāri sētai uz klēti un atgriežas ar cimdu pāri rokā.

Vairs nesnieg, toties vējš ir pieņēmies, un februāra dzestrums lien cauri meitenes tērpam un ložņā pa muguru kā aukstas skudras.

Paplašinātos saliktos sakārtotos teikumos ar trim komponentiem visvairāk ir izplatīti saikļa bet un saikļa un pāri: bet.. . un, un... bet.

Tas viens ar zilām biksēm un piešiem pie zābakiem guļ zemē, uz muguras izstiepies, bet tas otrs ar sarkanām biksēm un piešiem pie zābakiem stāvus, un zobens viņam rokā.

Pagriežamies atkal uz ziemeļiem, bet kontakta nav, un ūdens temperatūra ceļas.

Viņa sēdēja un domāja, un tinte spalvas galā izsusēja, bet pareizās domas kā nenāca, tā nenāca.

Vēl vakar pūta smags ziemelis, un vēlā tumsā lija ledains lietus; bet šorīt viņš jau bija klāt.

Tēvs ienācis paklausās ar vienu ausi, saskatās ar māti, un abi tā kā nosmīn, bet stāstītāja pašā plūsmē to nepamana.