VALODA KĀ ZĪMJU SISTĒMA

Pasaule ir pilna ar zīmēm. Zīmes izpaužas dažādos veidos, piemēram, uz ielām un ceļiem ir izliktas satiksmes zīmes, skolēnu sekmes tiek vērtētas ar skaitļiem, kurus sauc par atzīmēm utt. Mūzika tiek pierakstīta ar nošu zīmēm, kas pazīmē skaņas. Cilvēku pozas, žesti, mīmika darbojas kā sazināšanās zīmes. Faktiski ir grūti atrast darbības sfēru, kurā nebūtu  zīmes.

Zīmes ver būt iemiesotas kādā zīmē, taču materiāls neveido zīmes būtību. Burtus var rakstīt ar tinti uz papīra vai iekalt akmenī, no tā teksta nozīme nemainās.

Viena no visaptverošākajām un nozīmīgākajām zīmju sistēmām ir valoda. Valodas var būt gan dabiskas, gan mākslīgas. Dabiskā valoda, kuru mēs pazīstam pirmkārt jau kā savu dzimto valodu, atšķiras no mākslīgajām valodām, piemēramm trigonometrijas zīmju sistēmas, kas izveidotas speciāli teorijas vajadzībām. Datoru vajadzībām ir izveidotas programmēšanas valodas, piemēram, programmēšanas valoda PASCAL, "C++", ADA valoda u.c. Atšķirībā no dabiskās valodās, kas sastāv no skaņām (rakstītā veidā - burtiem), kas veido vārdus, programmēšanas pamatu veido operatori, kas nosaka darbības ar mainīgajiem - operandiem. Operatori ir, piemēram, "GOTO", "WRITELN", kas dod komandas "iet uz", "parādīt mainīgo uz ekrāna" u.c.

Programmēšanas valodas ir mākslīgi izveidotas zīmju sistēmas, jo pie to izstrādāšanā ir piedalījušies speciālisti. Pašlaik šajā jomā strādā milzīgi zinātnieku kolektīvi, bet pirmo programmēšanas valodu BASIC 1975. gadā izgudroja tikai divi cilvēki - Bils Geits un Pols Alens.

Ne tikai programmēšanā, bet arī matemātikā, ķīmijā, fizikā, bioloģijā un citur tiek izmantotas zīmes, kuru nozīmi noteikuši paši zinātnieki, piemēram, ar lielo burtu "F" fizikā tiek apzīmēts spēks, ar burtu "Fe" ķīmijā apzīmē dzelzi.

Dabiskā valoda ir daudz sarežģītāka zīmju sistēma, jo pat savstarpējās vienošanās gadījumā vārdus nevar tik vienkārši izmainīt. Var jau mēģināt dzelzi nosaukt par "Ilzi" vai ko citu, taču tūdaļ ir sajūtama valodas nepakļāvība, jo vārds "dzelzs" ne tikai apzīmē noteiktu metālu, kā to dara zīme "Fe", bet arī funkcionē valodas iekšējā sistēmā un komunikācijā.

Materiāls sagatavots pēc M.Kūles un R.Kūļa "Filosofijas"