Vidzemes novada tautastērpi
Vidzemi nosacīti varētu sadalīt sīkāk - Piebalgas, Lielvārdes, Krustpils, Rietumvidzemes, Ziemeļvidzemes un Austrumvidzemes novados. Šī etnogrāfiskā novada tautastērpi pamatā veidojušies uz seno latgaļu un lībiešu kultūras tradīciju pamatiem. Vidzemes lielākajā daļā nēsāja tunikveida kreklus ar balto darbu tehnikā izšūtu rotājumu. Ļoti bagātīgi un koši ( gan svītroti, gan rūtoti, gan rakstaini ) bija Vidzemes sieviešu brunči. Košas un rakstainas bija arī Vidzemē austās jostas. Arī villaines mēdza aust svītrotas vai skujotas, t.s. snātenes, bet pārsvarā Vidzemē ir izplatītas baltās villaines ar krāsainu izšuvumu galos un malās kā arī baltās goda villaines. Baltās goda villaines tika austas šauras un garas. Grezni izšūtās Krustpils un Austrumvidzemes villaines ir uzskatāmas par vienu no mākslinieciski augstvērtīgākajiem latviešu tautas mākslas darinājumiem. Ikdienā nēsāja brūnas, zilas vai zaļas seģenes; lielos rūtotos lakatus vai arī baltās divkārtnes - no diviem gabaliem sašūtas kvadrātveida villaines ar bārkstīm. Izplatīti visā Vidzemē bija arī ņieburi un jakas.
Sievas Vidzemē nēsāja torņa cepures . Meitas rotājās stikla pērlīšu un smeldžu vainagiem. Skaisti izšūtus un mežģīnēm rotātus, pie goda tērpa sēja arī priekšautus. Goda tērps kopumā bija gaišs un svinīgs, saskaņotos toņos darināts.

Vidzemes vīrieši valkāja kā īsos un pusgaros svārkus, tā arī garos muduraiņus un krunkaiņus Garos svārkus parasti vilka vēsā laikā virs īsajiem svārkiem. Svārkus šuva no pelēkas vai baltas vadmalas ar citas krāsas vadmalas vai aukliņu rotājumiem. Plaši izplatītas Vidzemē bija vilnas, pusvilnas, linu vai pakulu auduma bikses. Tās varēja būt kā garās, tā arī īsās bikses . Tradicionāla vīriešu apģērba sastāvdaļa bija arī veste. Virs goda svārkiem tika sietas svītrainas vai ziedainas jostas. Izplatītākie apavi gan sievietēm, gan vīriešiem bija pastalas. Zeķes adīja baltas vai krāsainiem rakstiem un/vai strīpām. Kā sievietes, tā arī vīrieši garās zeķes apsēja zem ceļa ar krāsainām prievītēm. Sievietes valkāja arī caurumotā rakstā adītas baltas linu vai kokvilnas diegu zeķes.

Rotaslietas. Burbuļsaktas un pakaru saktas ar piekariņiem un sarkaniem stikla akmentiņiem, ar kurām tika saspraustas baltās goda villaines. Krekla priekšas šķēlumu aizsprauda ar vairākām sarindotām gludām vai reljefām riņķa saktiņām.


ailab

Latviešu kultūra

izmantoti materiāli no "Latvju rakstiem"